TO JE MOJE TÉMA … PARADIKTÁLNÍ !!!

11. října 2012 v 10:20[11.10.2012, 08:24]
Láhev s nápisem
Paradictus - tělesnost
prázdných významů.

Tříverším v počtu slabik klasického kánonu haiku představuji jednu podmnožinu z výčtu oněch wittgensteinových věcí, dinge, které v souhrnu tvoří svět - ovšem v tomto případě podmnožinu prázdnou, neboť ji tvoří a navenek manifestuje slovo, jež v mnoha ohledech není. Třebaže je lze například psát.
Obecně je slovo jednou z oněch věcí, jenomže v tomto případě se jedná o slovo PARADICTUS, které neexistuje, jelikož není obsaženo v žádném slovníku nebo v onom tak zvaném thesauru kteréhokoli jazyka. Mi bylo sděleno ve snu, dokonce v poněkud jiném tvaru PARADIKTOZA, které ovšem wittgensteinovsky věcně neexistuje obdobně.
Ač obojí tato slova na pohled cosi připomínají, jeví se známě, je možné s nimi stylisticky v různých kontextech zcela pohodlně pracovat, užívat je, prostě mají všechny vnější znaky autentických slov, aby byla mluvnicky respektovatelná, přesto nejsou, nemají žádný smysl, kromě povrchu, jevovosti, je nestanovuje žádný významový vnitřek. Nejsou, například, pojmy.

Podmnožina prázdného slova naplněná dílčími podmnožinami jeho prázdných významů.


Ilustrace možná pochopitelněji zpodobila, co se snažím popsat - významovou prázdnotu celku i dílčí každé jeho dílčí části zobrazuje průhlednost. Slovo samo připomíná starobylost v jakémsi dávně medicínském nebo apotekářském znění, proto jsem k demonstraci použil nádobu lekárenské prachovnice a dovnitř vsypal devět kusů umělohmotných ampulí; tedy podle účelu použití, takzvaných močovek.
Zatímní vnitřní dílčí prázdnotu jednotlivých umělohmotných molekul uvnitř těla neexistujícího slova jsem již stačil nějakými dílčími věcnými (předmětně doložitelnými) významy zaplnit, vypočtu je na ukázku takovému zájemci či zájemkyni, kteří by měli zájem zúčastnit se jejich příspěvkem téhleté mé wittgensteinovské řečové hry:

ředitelka napajadelského hřebčína mi slíbila, až nastane příležitost podle přísných geneticko plemenářských pravidel, že dvě čerstvá hříbata nazvou jmény PARADIKTA a PARADIKTUS, možná, že se stane už hned letos zčerstva na jaře,
v tupesské keramické manufaktuře mi vyrobili hrnek s rázovitou slováckou malovanou výzdobou a třířádkovým nápisem, který obsahuje rovněž posud neexistující slovo PARADIKTÝNKA - vyzvednu si ho, věc, v Tupesích u Uherského Hradiště okolo data 20. tohoto měsíce, současně s černobíle tiskacím psanou tabulí v prvorepublikovém grafickém stylu se slovem PARADIKTUM, ano, vyrobenou o kousek vedle keramičky v obdobně vyhlášené tupesské smaltovně.

Každý ochotný, každá vstřícná, se může přidat v pokusu zaplnit čímci věcným zatímní paradiktální prázdnotu.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Tess Tess | Web | 11. října 2012 v 10:31 | Reagovat

Ani nevím co k tomu dodat, trochu jsem se i pobavila. Opravdu nechapu, kde se ti to v té hlavě rodí ale příjdeš mi geniální!! :D Miluju tvůj blog :D

2 Lily* Lily* | Web | 11. října 2012 v 11:01 | Reagovat

Nemůžu nad tím přestat uvažovat. Wow.

3 paradiktynka paradiktynka | 11. října 2012 v 16:40 | Reagovat

No, uznám, že se vám tohle líbí, až potom, co taky vyrobíte cosi poradiktálního.

4 paradiktynka paradiktynka | 11. října 2012 v 16:43 | Reagovat

Teda: paradiktálního...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama