TO JE MOJE … TYČ NA NEBOŽTÍKY !!!

12. října 2012 v 13:37

Od středověku byl opředen celou řadou pověr. Sídlili v něm duchové, kteří se mstili za zlo, které bylo spácháno v okolí jejich keře. Proto se bez černý často vysazoval kolem chalup a stodol. Ve středověku mu byla u různých národů připisována kouzelná moc. Říká se, že uvnitř keře žijí duchové i čarodějnice, proto poraněné dřevo krvácí rudou mízou. Před kácením se vkleče na kolenou říkají tajemné formule pro odpuštění. Nošení bezinek chrání před zlem a negativními silami všeho druhu. Žvýkáním bezové větvičky se zmenší bolest zubů, dále bezinka zahání horečku, léčí revmatismus i bradavice. Při svatbách přináší dvojici štěstí. Těhotné ženy mají líbat bezový keř, aby zajistily děťátku šťastnou budoucnost. Bezinka položená vedle polštáře přináší klidný spánek. Do bezového keře prý nikdy neuhodí blesk a křížek z bezového dřeva se dává do rakve zemřelým. Bez se používal při pohřbívání do mohyl ve staré Británii. Podle křesťanské legendy se Jidáš oběsil na bezu - od té doby prý šíří kvetoucí keř bezu nasládlou vůni, upomínající na rozklad mrtvoly. Podle jiné legendy byl Kristus bičován bezovými metlami, odsud má bez své léčivé vlastnosti. Bezovou hůlkou se bere míra na rakev. V Čechách je to keř věštecký - dívky třesou keřem a říkají: Třesu, třesu bez, pověz ty mi pes, kde můj milý dnes. Odkud zaštěká pes, na té straně je milý. Černý bez má chránit před ohněm,nemocemi a zlými kouzly.Pokud někdo porazí černý bez, aniž by zasadil nový, čeká ho velká smůla.

> Datum: 12.10.2012 06:08
> Předmět: Dobré ráno:
>
Bezovou hůlkou se bere míra na rakev.(Stará praktika.)
[12.10.2012, 05:48]
Na rakev míru
berou hůlkou z bezu. Než
jim do ní vlezu.
.
Paradiktum! Když
skončí všechna tvá slova,
um. Utrum. Bum.

Než abych se i dneska dopoledne díval na holotu, vyrazím za město pro co nejdelší kus bezové větve. Pak vyfotím. Budu mít téma na blog.
Pro vás mám teda opravu, kterou byste měla dát na Vařechu, a nebo ji tam dám sám: Paradiktýnky nebývaly vánoční, nýbrž pečivem na pohřebních hostinách. Vždyť podle tradice se totiž bezovou hůlkou brávala nebožtíkům míra na rakev.
Hezký den!

Jak jsem oznámil mailem do Pláveckého Čtvrtka u Dunaje ještě za tmy, již za slunka jsem se vydal s listem pilky na železo k lesíkům okolo zdejší přehrady s podivným názvem Grabina, s jediným úkolem:
Najít a uříznout co nejdelší a nejrovnější větev nebo kmínek černého bezu, zanést ho městem na mou dosavadní adresu nazpátek, zde v rohu pokoje vyfotografovat - předmět o délce zhruba 170 cm, tedy model dávnověké měrné hůlky na nebožtíky v měřítku 4:1, aby byl divácky co nejilustrativnější.


Můj exponát musí časem vyschnout zhruba o litr, až na pouhé tělo, pak se třeba uděje při jeho příštím zpodobování zase nějaký magický úkaz, prozatím jeho kůra připomíná kůži hada, jakési to vnitřní světýlko bylo snadné i hned napoprvé zahlídnout.

Ale co je podstatné: již cestou z Grabiny městem jsem si uvědomil, že jsem v nešeném kůlu získal takový sebeobranný nástroj, moc užitečně použitelný v případě, že mě zase bude nasírat nějaká ta holota. Ne snad proto, že bych ho tím bezem přetáhnul nejen jednou přes kříže...

Kdepak. Kdepak.
Nastane-li taková situace, dojdu na mou dosavadní adresu pro dotyčnou měřící hůlku ve velmi praktickém měřítku 4:1, postavím ji rázně svisle vedle debeela nebo debülky, porovnám a sdělím lakonicky stručně: "Seš změřenej!"
Cestou od Grabiny jsem to již zkusil hned ve třech velmi instruktážních případech.
Abych si ověřil, zdali tohle moje paradiktum řádně funguje.

Se všemi třemi výslednými výsledky dnešního použití paradikta vás seznámím velmi stručně ve lhůtě pouhých příštích tří měsíců.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Zuzana Zuzana | 12. října 2012 v 14:50 | Reagovat

Je to skvelé. A ja mám celkom novú radosť z dvoch čoraz väčších bazových stromo-kríkov, ktoré mi rastú v záhrade. Možno začnem raz okrem prípravy bazového likéru a sušenia bazy na čaj aj čarovať.

2 empty-word empty-word | Web | 12. října 2012 v 15:06 | Reagovat

pěkně pojato:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama