POKRAČOVÁNÍ NA PŘÁNÍ (25)

4. února 2018 v 2:51I v tomto případě platí, že kdo neví, oč se jedná, nemůže uvidět.
Dokonce též, že si sám musí nejdřív připravit, aby uviděl.

Autor, František Szymczysko, říká svým malířským výsledkům ukladanki, a že se s ním znám, podávám mu námět na jednu takovou příští.

Snad si dokáže představit k tomuto účelu mapu předpolí lesa Lišky, též přemalovat ji akademickými prostředky na plochu klasického obrazu. Ten potom rozříznout na 16 stejných čtverců. Ty umístit do rámu a následně předložit různě přeházené přes sebe divákům jako interaktivní dílo - viz dnešní vstupní obrázek.
Poté, jako vždy, by pobídnul instrukcí diváky, že mají úkol seskládat seskládanou plochu do původně namalované podoby.

S tímhletím skládačkovým cirkusem podniká už 2 roky turné po různých výstavních síních, přestože diváci spolupracují, nabízím vylepšení. Spočívá ono v uvědomění si, že malířský obraz má i zadní stěnu, doposud autorem nevymalovanou.
Představte si tedy jeden z těch čtverečků vyřízlých z mapy, obraťte jej naruby, a na prázdné straně si představte tentýž výjev jako na líci. S několika změnami jeho průběhu ovšem - jinak vedené oblouky vrstevnic, ale tak, aby na spojích stran čtverce končily jako ty původní. Jiné tvary toků řek, ploch polí a lesů. Přidané a odebrané topografické značky.

Pokud tímto způsobem pojednáme povrchy všech 16 čtverců, ve výsledku vznikne jiná realistická mapa - ovšem zcela nerealistické, neboť neexistující, krajiny.
A teď pomíchejte všechny kostky na jednu hromadu a diváci ať skládají. Z rubů i líců. Ano, nabízím jim stovky možností vzhledu původní krajiny, vlastně tisíců nových světů. Dostanou pokaždé mapu světa, který věcně není - a vlastně je, přísluší-li mu mapa...

Tento zobrazovací paradox by bylo možno rozvinout ještě dál, případným přepisem z podoby D2 do šestnáctidílné prostorově plastické podoby D3, nebo aspoň v Autocadu, v nichž by stav okamžité zvizualizované existence neexistujícího světa byl ještě názornější.
A každá nová divákova kombinace 16 pomalovaných plošek by obdobně pokaždé ještě zřetelněji hmotně zkonstituovala nový svět.


.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama