POMOCNÁ ŠKOLA. (6)

6. března 2018 v 9:32


Co se týče tamté školačky, návštěvnice večerních nápravných multimediálních kurzů, zřejmě asi propadá - jak soudím z okolnosti, že mi o své účasti v nich již podvakrát nepodala zprávu.

Včera měla lekci taky, a že se směrem ode dvorů plzeňských Borů neozývala, namísto čekání jsem se zahleděl na youtube na přednášku profesora Materny na téma logické analýzy přirozených jazyků.
Odkaz na ni tentokrát nemíním poskytovat, stejně téma místa žádného/žádnou ze sem docházejících nezajímá.

Hned na úvod byla ve prospěch mého zájmu o tamto místo za Kelčí zajímavá zmínka o úvahách filozofa Gottloba Fregeho na téma jisté stejnosti v jisté různosti chápané zde jen jen některými ze zdejší populace analfabetických odesílačů SMS větiček.

Vyplynulo, že třeba součet 3 + 5 s výsledkem v číslu 8 není totéž, co výsledek druhé odmocnicny ze 64, který ve výsledném číslu zní rovněž stejně, tedy 8.
Ale že tato stejná čísla, ve výsledku různících se prošlých postupů, jako jakýchsi čehosi způsobů získávání, stejná už nejsou.

Obdobně jako náhled na totéž stejné místo může být různý, nejméně hned v zájmu o ně, když vlastně nezačne se ani počítat - a pokud se začne, a dopočítá se kvalifikovaného výsledku, totéž stejné místo se různým vkusům jeví různě, když na mysli mám především různé intelektuální vkusy dané už předchozí přípravou.

Takže pro tutéž osobu může mít ve výsledku tytéž parametry jisté místo na plzeňských borských dvorech, stejně jako jisté místo v lesíku za Kelčí.
Ovšem ve zcela jiném praktickém výsledku nežli jak je pro mne uhrančivě uhrančivý ten můj.

Byť se k němu už dobrého půl roku nesvedu dopočítat...

Potažmo vyslovit uceleným videem.

(Lidé obecně, a v různých oborech, dosahují různých, a zdánlivě mezi sebou nepoměřitelných, výsledků, jak se běžně říkává v jazyku, v tom běžně všedním přirozeném jazyku, možná komusi po této větě naskočí kterési, pouhou etymologii, rozvíjející obrazy. Vlastně víceméně multimediální, povídám.).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama